Sprawdź czy dobrze dopasowałaś biustonosz
Bielizna, Brafitting

Ciągle poprawiasz biustonosz? Sprawdź co jest nie tak

Mała rzecz a denerwuje. Ten jeden mały drobiazg, który regularnie poprawiamy kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia przy biustonoszu… Machinalnie, rutynowo i często nieświadomie. A to jedno ramiączko, które trzeba podnieść, a to uciekający do góry pleców biustonosz, wypadająca z miseczki pierś albo ten wystający fiszbin. Jeśli i Wy łapiecie się na tych małych poprawkach, najwyższy czas przyjrzeć się własnemu biustonoszowi.

Niektóre usterki można naprawić, ale w praktyce najlepszym wyjściem okazuje się zakup nowego biustonosza. Przed zakupem warto przyjrzeć się co było powodem jego niedopasowania, aby w przyszłości ustrzec się błędów. Każdy z tych irytujących felerów jest zwykle dowodem na nieodpowiednie dopasowanie biustonosza lub jego zużycie.

Aby biustonosz jak najlepiej spełniał swoją funkcję, musi być idealnie dopasowany do naszych potrzeb, a te za każdym razem będą inne. Z naszej strony gorąco polecamy wizytę u brafitterki, która w mig wyłapie usterki w biustonoszu i zaproponuje coś odpowiedniego. Jeśli z jakichś powodów nie możecie lub nie chcecie takiej konsultacji, możecie same spróbować sprawdzić co nie leży jak powinno.

Biustonosz ze zbyt luźnym obwodem najczęściej unosi się na plecach powodując dyskomfort

Biustonosz unosi się na plecach (…a piersi opadają) – zbyt luźny obwód biustonosza

Jeśli biustonosz po założeniu wygląda świetnie, a potem okazuje się że kilkakrotnie w ciągu dnia trzeba ściągać go w dół, najprawdopodobniej jego obwód się rozciągnął. Jest to całkiem naturalna sprawa, dlatego kupując nowy biustonosz pamiętajmy aby przy idealnym dopasowaniu był zapięty na najluźniejszą (najbardziej zewnętrzną) haftkę, te dwie które mamy w zapasie przewidziano na czas gdy pas biustonosza nieco się poluzuje. Im dłużej i częściej nosimy dany model tym szybciej się zużyje – obecnie w większości biustonoszy stosuje się włókna elastanowe, które pod pływem ciepła naszego ciała (i częstego prania) twardnieją i kruszą się. Pamiętajmy, że nawet ukochany, najpiękniejszy i najdroższy w naszej kolekcji biustonosz nie jest wolny od tej cechy i po prostu po jakimś czasie też trzeba go wymienić 😉 Jeśli ta przypadłość tyczy się stosunkowo nowego biustonosza, to sygnał że wybrany obwód był za duży. Kupując nowy stanik, wybierzmy z tabeli rozmiarów o jeden niżej od tego który tak nas denerwował. Ostatecznością jest wybór specjalnego zmniejszacza obwodu, ale jest to dobre wyjście dla nowych biustonoszy. Te porozciągane po prostu należy wymienić 😉

Jedno ramiączko (lub para) ciągle się poluzowuje (burząc symetrię biustonosza i piersi) – zużyte lub zbyt śliskie ramiączko

Bardzo denerwujący szczegół, który zdarza się również w nowo kupionych stanikach, gdy ich ramiączka są kiepskiej jakości i do tego cienkie. Jakkolwiek modne spaghetti straps – czyli cieniutkie paseczki wyglądają bardzo efektownie, jest większe prawdopodobieństwo że będą „zjeżdżać”, im większe piersi muszą utrzymać. Jest to również cecha ramiączek z połyskujących lub bardzo gładkich materiałów. Kolejnym powodem jest po prostu ich „wyrobienie się” czyli naturalne rozciągnięcie się tasiemek lub miejscowe wygładzenie się tkaniny, które sprzyja większemu poślizgowi szlufki.

Jeśli jest taka możliwość po prostu wymieńmy ramiączka, kupując parę od sprawdzonego producenta. Odradzamy bazarkowe zestawy. Atrakcyjna cena zwykle nie idzie w parze z jakością. Godne polecenia są ramiączka Julimexu, dostępne w szerokiej gamie kolorów i rozmiarów. Zwykła wymiana ramiączek może naprawdę dać biustonoszowi nowe życie.

Ramiączka zsuwają się z ramion – źle wyregulowane ramiączka lub biustonosz nieodpowiednio dobrany do sylwetki

Opadające ramiączka biustonosza są bardzo seksowne, co potwierdzi niejeden mężczyzna 😉 Nie jesteśmy natomiast pewni czy kobiety również są tego zdania, zwłaszcza że ich ciągłe poprawianie bywa potwornie denerwujące. Czasem by pozbyć się problemu, wystarczy tylko odpowiednio je wyregulować. Jeśli to nie pomoże, przyczyną może być zbyt szerokie rozmieszczenie szelek w biustonoszu. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór modelu biustonosza z ramiączkami osadzonymi bliżej szyi. Najlepiej możemy się o tym przekonać porównując w sklepie ich rozstaw. A dziewczynom, które wielokrotnie natykają się na ten problem, polecamy zakup małego gadżetu, który pozwoli zbliżyć ramiączka na plecach w niemal każdym biustonoszu – klipsa ściągającego lub ściągacza do ramiączek. Inną przyczyną może być zbyt luźny obwód stanika, co zwykle wiąże się z podjeżdżaniem biustonosza na plecach. W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak zakup nowego modelu stanika. Dobrym pomysłem jest wybór takiego o nieco szerszych ramiączkach.

Drobne gadżety które pomogą dopasować biustonosz
Na pierwszym zdjęciu biustonosz z obwodem dopasowanym za pomocą wygodnego zmniejszacza. Drugie i trzecie zdjęcie to ramiączka biustonosza zbliżone za pomocą regulowanej gumki i klipsa. Ten ostatni jest szczególnie przydatny jeśli chcemy założyć zwykły biustonosz do koszulki-bokserki, mocno wyciętej na plecach.
Niedrogie akcesoria, które pomogą okiełznać niesforny biustonosz

Akcesoria, które mogą uporać się z niewygodnym biustonoszem. Warto się w nie zaopatrzyć przy okazji. Ich cena zwykle nie przekracza 10 zł.

Fiszbin przebił biustonosz i kłuje – zużyty biustonosz, biustonosz kiepskiej jakości

Każda z Was, która próbowała uratować tak uszkodzony biustonosz, zapewne wie, że ta naprawa nie wystarczy na długo. Najpewniej fiszbin szybko znajdzie nowe miejsce, w którym wydostanie się ze stanika, robiąc przykrą niespodziankę. Nadwyrężona praniem rozluźniona tkanina tuneliku, nie jest w stanie wytrzymać nacisku piersi i pozostałych naprężeń. Jest to znak, że biustonosz doczekał się wymiany na (miejmy nadzieję) lepszy model 😉 lub po prostu kupiłyśmy bubla.

Fiszbin uwiera w pierś po zewnętrznej stronie powodując ból lub swędzenie – biustonosz ma za małe miseczki

To irytujące ukłucie jest nie tylko bardzo nieprzyjemne, ale może być groźne dla zdrowia piersi. Jest to jedna z cech źle dobranego rozmiaru biustonosza, która dopiero po jakimś czasie daje o sobie znać. Inną przyczyną może być wzrost masy ciała lub obrzęk piersi. Aby uniknąć tej przykrej cechy w staniku, kolejny biustonosz powinien mieć większą miseczkę o jeden rozmiar, być może nawet dwie (warto wtedy przymierzyć modele o mniejszym obwodzie). A skąd wiadomo, że miseczka jest dobrze dobrana? Fiszbin powinien dokładnie okalać całą pierś. Aby się upewnić, w ubranym biustonoszu gdy przesuniemy palcem od mostka po fiszbinie, aż do jego końca i dalej, palec powinien dojechać do środka pachy.

Pierś „wylewa się” z miseczki – źle dobrany biustonosz przy asymetrii biustu lub za mała miseczka

Ta przypadłość najczęściej daje o sobie znać, gdy jesteśmy w ruchu. Jeśli zaobserwowałyśmy że powtarza się tylko po jednej stronie, biustonosz nie jest dobrze dopasowany. Mamy tu na myśli jego dobór pod kątem lekkiej asymetrii piersi, która dotyczy większości kobiecych biustów. Kolejny biustonosz powinnyśmy dobrać właśnie do większej piersi – tak aby każda z nich była w całości objęta fiszbinem – a w przymierzalni dobrze również jest wykonać w nim skłon – jeśli dobrze dopasowałyśmy biustonosz nic nie powinno wypadać. Gdy asymetria jest wyraźna, szukajmy biustonosza z elastyczną miseczką, która zgrabnie zatuszuje różnicę wielkości piersi. Modele, które świetnie się sprawdzają w tej roli to biustonosze z tkaniny Spacer, których wybór ciągle się powiększa.

Jeśli piersi wylewają się z miseczek obustronnie, biustonosz jest za mały. Warto postarać się o model z większą miseczką lub wybrać wyżej zabudowany biustonosz typu full cup, osłaniający prawie całą pierś. Staniki z pełną miską na pewno dadzą nam większe poczucie komfortu i uchronią od wylewania się biustu, również w biegu 😉

O czym warto pamiętać kupując nowy biustonosz?

Do tej listy moglibyśmy dopisać jeszcze kilka innych denerwujących wad biustonoszy, które potrafią uprzykrzyć życie każdej kobiety. Jeśli już podjęłyśmy decyzję, że zamiast naprawiać biustonosz lepiej byłoby wymienić go na nowy, zanim wydamy pieniądze, pamiętajmy o tym że:

  • biustonosz nosimy dla zdrowia – stanik to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim element garderoby który ma wpływ na nasze zdrowie. Nosząc dobrze dopasowany stanik biust dłużej pozostanie w młodzieńczej formie. W przypadku kobiet z dużymi piersiami jest to absolutna konieczność – chodzi już nie tylko o kondycję piersi, ale o odciążenie kręgosłupa i profilaktykę wad postawy.
  • brafitterka wie co robi – zazwyczaj same najlepiej wiemy co jest dla nas najodpowiedniejsze, kierując się własnym doświadczeniem. To często zniechęca nas do konsultacji brafitterskich. Jeśli jednak pojawi się taka okazja, zachęcamy aby z niej skorzystać. Czasem wystarczy pół godziny czasem jest to godzina, która na pewno będzie miała znaczący wpływ na poprawę komfortu naszego życia. Specjalistki zajmujące się doborem biustonosza na pewno dostrzegą szczegóły, które przez lata nam umykały. Ich wiedza pozwoli dobrać kilka staników na różne okazje, biorąc pod uwagę różne parametry i potrzeby klientki. Niejedna kobieta po takim spotkaniu odetchnęła z ulgą, gdy okazało się że idealny biustonosz jednak istnieje. Wiedza którą wyniesiemy z tego spotkania, pomoże nam później w naszych dalszych wyborach, gdy same będziemy dobierać sobie bieliznę.
  • dobry biustonosz jest wart swojej ceny – głównym zadaniem biustonosza jest zapewnienie podparcia biustowi i wymodelowanie piersi. Biorąc to pod uwagę, zachęcamy do wybierania biustonoszy od sprawdzonych producentów, których produkty z pewnością są droższe od biustonosza z marketu czy bazarku. Wybierając bieliznę dobrych marek, które mają bogatą ofertę biustonoszy, mamy pewność że konstrukcja biustonosza została dobrze przemyślana,  jest odpowiednio wyważona, a materiały które wykorzystano do produkcji stanika są dobrej jakości, co ma wpływ na żywotność biustonosza oraz komfort jego noszenia.
  • biustonosze się zużywają – zatem regularnie powinnyśmy je wymieniać. Stopniowe rozluźnianie się biustonosza nie jest dla nas zauważalne, dlatego co jakiś czas warto sprawdzić czy nadal w staniku czujemy się wygodnie, czy biustonosz nadal odpowiednio „trzyma” i czy ciągle dobrze wygląda pod ubraniem. 

Przy okazji zapraszamy do przejrzenia oferty biustonoszy sklepu Świat Kobiet Ana i skorzystania z promocji – kupując dwa dowolne biustonosze w prezencie otrzymacie woreczek do prania bielizny!

Zobacz także

3 Comments

  1. Agnieszka says:

    Mam opadające ramiona i w każdym staniku spadają mi ramiączka. Niestety do tej pory nie znalazłam stanika, który miałby ramiączka bliżej szyi. Korzystam z pomocy braffiterek, jednak po kilku dniach noszenia zawsze okazuje się, że biustonosz jednak nie pasuje zbyt dobrze do mojej sylwetki. Nie wiem co robić. Noszenie staników to dla mnie całodniowa męczarnia 🙁

    1. Witaj Agnieszko – jak pomoc braffiterek nie wyszła, to jedyne co mi się nasuwa to taki klips: https://www.sklep-biustonosze.pl/julimex-klips-sciagajacy-ramiaczka-ba-11-p-55501.html
      może się przyda – pozdrawiam i powodzenia

  2. Sporo wiedzy na temat doboru biustonoszy.

    —–
    jak dobrać stannik ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*