Biała bielizna
Bielizna

Czy biała bielizna cieszy tylko w dniu zakupu?

Czy kupując bieliznę wybierzesz tę białą? To takie niepraktyczne! Utrzymanie bieli w stanie idealnym jest możliwe. Podpowiemy jak uratować poszarzałe i pożółkłe biustonosze.

Biała bielizna, zwłaszcza ta elegancka, ma swój niepowtarzalny urok. Podobnie jak białe ubrania daje wrażenie świeżości, luksusu i podkreśla nasz koloryt skóry. Pomimo wielu odcieni bieli, najczęściej stosowanym w produkcji tkanin jest biel optyczna – biel chłodna, wpadająca w tony niebieskie – właśnie ten odcień jest dla klientek najbardziej atrakcyjny wizualnie.

Często nie decydujemy się na zakup białej bielizny w obawie o to, że szybko zszarzeje lub pożółknie. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji możemy temu zapobiec. Pamiętajmy że bielizna, a zwłaszcza biustonosze to element garderoby złożony z wielu tkanin; naturalnych i syntetycznych, często wzbogacony o dodatki z metalu, plastiku, gumy czy silikonu. Odpowiednie pranie i przechowywanie ma tu decydujące znaczenie.

7 sprawdzonych sposobów na zachowanie bieli

  1. Pranie zgodnie z zaleceniami producenta
    – biustonosze – nie warto przekraczać zalecanej temperatury prania; elastyczne koronki i gumy mogą nie przetrzymać próby gotowania w 90°. Silikonowe obwody zapobiegające zsuwaniu się biustonosza zmatowieją, mogą też popękać i zacząć odchodzić od tkaniny. Miseczki tłoczone z gąbki mogą się skurczyć deformując biustonosz. Odradzamy podkręcanie temperatury również w przypadku bielizny korygującej,
    – bieliznę satynową, koronkową, stroje kąpielowe, odzież z lycry, pończochy i rajstopy pierzmy ręcznie w przeznaczonych do tego płynach (lub w szamponie do włosów – preparat delikatny a zarazem skuteczny),
    – bieliznę jedwabną… zanosimy do pralni – jedwab zaleca się prać wyłącznie na sucho. Samodzielne pranie może nieodwracalnie zniszczyć tę cenną tkaninę.

  2. Namaczanie – tylko tyle i aż tyle
    To decydujący element na drodze do uzyskania idealnej bieli – w trakcie namaczania spulchnione wodą włókna tkaniny lekko rozchodzą się, dzięki temu cząsteczki brudu mogą swobodnie odkleić się od materiału. Kilka godzin namaczania w wodzie z dodatkiem proszku do prania lub szamponu do włosów wzmocni skuteczność prania nawet w niższych temperaturach.

  3. Stosowanie woreczków i pojemników do prania bielizny
    – biustonosze oraz inne części garderoby np. posiadające zdobienia, zaleca się prać w woreczkach do prania bielizny. W ten sposób unikniemy uszkodzeń mechanicznych delikatnych elementów biżuteryjnych, zapięć, zdeformowania fiszbin bądź zaplątania się biustonosza,
    – dobrym rozwiązaniem będzie także koszyk do prania bielizny, pojemny i wytrzymały – gadżet prosty ale z pewnością posłuży na lata,
    – warto zaopatrzyć się w specjalny pojemnik-kulę, w której zamknięty biustonosz jest całkowicie zabezpieczony przed ewentualną deformacją w bębnie pralki,
    – poduszeczki push-up wyjmijmy z biustonosza, to ułatwi ich późniejsze suszenie.

  4. Preparaty wspomagające efekt bieli optycznej
    Oprócz dobrego proszku do tkanin białych, można dodać:
    – niewielką ilość wybielacza, zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to jeden z najlepszych sposobów na „podbicie” bieli. Warto jednak stosować go z umiarem,
    – odrobinę ultramaryny – niebieskiego pigmentu, który stosowały nasze babcie. Ultramaryna wybiela, usuwa żółte zabarwienie ale także barwi na niebiesko. Na stronach dystrybutora można przeczytać że „(…) wprowadzona do ostatniego płukania białej bielizny doskonale usuwa z niej żółtawe przebarwienia. Mechanizm działania polega na tym, że tworzy ona w wodzie zawiesinę, której błękitne cząstki wnikają między włókna płukanej tkaniny dając efekt optycznego wybielenia”. Rozwiązanie ekonomiczne – koszt opakowania 20 g to zaledwie 1,28 zł /www.radziemska.pl/.

  5. Nie stosujmy wirowania
    Co oczywiście nie ma wpływu na intensywność bieli bielizny 🙂 ale jej kondycję. Program wirujący w przypadku prania biustonoszy jest najczęstszym sprawcą wysuwających się fiszbin i poplątanych ramiączek. Nie stosujmy wirowania również w przypadku szlafroków z tzw. „misia” czyli miękkiego poliestru. Białą bieliznę należy pozostawić do wyschnięcia rozkładając ją na jasnym ręczniku – aby uniknąć ewentualnego transferu kolorów.

  6. Parownica zamiast żelazka
    Bieliznę z domieszką włókien syntetycznych – jeśli zajdzie taka potrzeba – najbezpieczniej prasować parownicą. Unikniemy ryzyka przypalenia ubrań.

  7. Odpowiednie przechowywanie
    Aby zapobiec procesowi żółknięcia białej bielizny, przechowujmy ją z dala od słońca i kurzu. Z pomocą przyjdą nam woreczki przeciwkurzowe. A jeśli z białej bielizny korzystamy naprawdę rzadko, sprawdzą się również zwykłe woreczki foliowe.

Czy da się uratować poszarzałą i zżółkniętą bieliznę?

Na pewno warto próbować, jednak im bardziej wymyślna metoda tym większe ryzyko uszkodzenia ulubionego biustonosza. Jeśli więc nie mamy już nic do stracenia…

Tradycyjne i sprawdzone substancje o właściwościach wybielających:

  • Amoniak – płukanka wodna (1 łyżeczka na 1 litr wody),
  • Soda z wodą utlenioną – roztwór powstały z sody, wody utlenionej i wody (w proporcji 1:1:1) miejscowo, pomoże w usunięciu plam z potu, bardziej rozcieńczony sprawdzi się jako środek piorący wybielający,
  • Ocet lub sok z cytryny – również możemy stosować go miejscowo na plamy lub zastosować jako dodatek do kąpieli wybielającej.

Środki wybielające dostępne w sklepach, oprócz tradycyjnych wybielaczy do ubrań:

  • Sole i proszki do wybielania firan – przygotowując roztwór dostosujmy go do powierzchni ratowanej przez nas garderoby,
  • Odplamiacz enzymatyczny do tkanin do zastosowań w gastronomii – dostępny w specjalistycznych sklepach, służy jako dodatek do prania, posiada właściwości wybielające, odplamiające i dezynfekujące -decydując się na takie rozwiązanie musimy być ostrożne, ponieważ zwykle są to środki mocno skoncentrowane.

Nieco bardziej kreatywne sposoby:

  • Tabletki do wybielania protez – około 3-4 tabletek rozpuszczamy w ciepłej wodzie, która posłuży nam do namaczania pożółkłej bielizny. Podobnie jak w przypadku protezy, kąpiel powinna trwać 8-12 godzin,
  • Wybielający płyn do płukania ust (z efektem optycznego wybielania) – oprócz licznych substancji wybielających, często zawiera niebieski barwnik covarine.

Płucząc lub namaczając naszą bieliznę we wspomnianych preparatach, kolejnym krokiem powinno być tradycyjne pranie w pralce.

Przełam się chociaż raz

Mimo iż problematyczna, biała bielizna zawsze będzie synonimem elegancji. Na swój sposób może być również ekstrawagancka – zakładając ją pod białe ubrania często jej zarysy prześwitują pod materią bluzki czy sukienki. Zaleca się aby pod białą odzież stosować bieliznę cielistą, w odcieniach nude. Jednak wszystko i tak zależy od naszych indywidualnych upodobań.

Metody pozwalające zachować na dłużej idealną biel, nowoczesne detergenty a także pralki, które coraz lepiej radzą sobie z praniem wymagającej odzieży, gwarantują utrzymanie jej w naprawdę niezłej kondycji przez dłuższy czas.

Jeśli jednak dotychczas nie byłyście zwolenniczkami białej bielizny, uważając ją za niepraktyczną, warto choć raz się przełamać. Choćby po to aby zobaczyć jak niesamowicie wygląda skóra lekko muśnięta słońcem podkreślona bielą śnieżnobiałego body lub kompletu.

W nowościach ANY znajdziecie sporo białych modeli biustonoszy. Szczególnie polecamy modele z kwiecistą koronką!

Biustonosz Telimena

Biustonosz Telimena
Telimena – wyjątkowo kobiecy, usztywniany.

Braletka Claudia

Braletka Claudia
Braletka Claudia – koronkowy, usztywniany biustonosz push-up z wyjmowanymi wkładkami.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*